Допомогти людині врятуватися від самознищення. Папа в інтерв’ю для «Paris Match»

Допомогти людині врятуватися від самознищення. Папа в інтерв’ю для «Paris Match»

Кліматичні зміни, міжнародні кризи, бідність та погрози на адресу християн: в інтерв’ю для французького тижневика «Paris Match» Папа Франциск ще раз окреслив виклики та напрямні лінії свого понтифікату.

Як вберегти людину від самознищення? «Відмовившись від ідолопоклонства грошам, повернувши у центр уваги людську істоту, її гідність, спільне добро та майбутнє поколінь, які населятимуть землю після нас», адже в протилежному випадку вони будуть приречені жити серед «купи щебеню та сміття». Такими безпосередніми словами Святіший Отець відповів на всі запитання, включаючи й ті, що були особистого характеру, з ностальгією згадуючи про колишні прогулянки вулицями Риму та про відвідини піцерії разом із друзями.

Розмова з французьким журналістом не могла оминути запланованого на грудень у Парижі саміту ООН з питань кліматичних змін. Папа ще раз підкреслив уже висловлене в останній енцикліці переконання в існуванні тісного зв’язку між викоріненням бідності та збереженням створіння. «Християни схильні до реалізму, а не до катастрофізму», – зауважив він, додаючи: «Ми не можемо приховувати очевидну річ: актуальна світова система є непосильною». Глава Католицької Церкви покладає сподівання на те, що кліматичний саміт спричиниться «до конкретних спільних рішень» з далекоглядним баченням спільного добра. «Наш спільний дім забруднений і не перестає далі занепадати, а тому необхідне заанґажування з боку всіх людей, аби захистити людину від самознищення», – перестерігає він.

Запитуваний про трагедії християн Близького Сходу, погрози з боку ісламського фундаменталізму, Папа відповів, що не можна миритися з тим фактом, що «ці спільноти, які сьогодні є меншинами на Близькому Сході, примушені залишати свої домівки та землі». Перед обличчям цього явища «існує християнський та загальнолюдський обов’язок діяти». Не слід забувати про причини, які до цього призвели, ані про «лицемірство могутніх цього світу, які говорять про мир та підступно торгують зброєю».

Щоби розв’язати проблему біженців, слід «діяти на користь миру, конкретно працювати над подоланням структурних причин бідності». Водночас, Святіший Отець підкреслив, що «капіталізм і прибуток не є чимось диявольським, якщо їх не перетворювати в ідолів, якщо вони залишаються засобами». Загроза руйнування суспільств виникає тоді, коли «гроші й прибуток будь-якою ціною стають фетишем для поклоніння, якщо в основі нашої суспільної та економічної системи лежатиме жадібність».

В неділю, 18 жовтня, відбудеться канонізація французької подружньої пари – батьків святої Терези від Дитятка Ісуса. Коментуючи цю подію, Папа назвав їх «парою євангелізаторів, які засвідчили красу віри в Ісуса».

Джерело:  Радіо Ватикан

 

Запитання
священику